Dobrý čaj – jak poznat skutečnou kvalitu čajů?

dobry-caj-jak-poznat-kvalitni-caje

Odkud čaj pochází?

Původně čaj pochází z Číny, podle legendy o Shennongu se pil již tisíce let př. n. l., ale první písemné zmínky pocházejí až z doby kolem 10. století př. n. l. O pár set let později se objevily první zdobené nádoby na pití a vaření čaje a v 6. století př. n. l. byl již dobře znám na čínském císařském dvoře. Na počátku našeho letopočtu se čaj začíná objevovat i v jiných asijských zemích, a to především díky buddhistickým mnichům, kteří tento nápoj velmi milovali. Postupem času se začíná objevovat v Koreji, Mongolsku, Tibetu a nakonec v Japonsku. Kdekoliv se objeví, setkává se s velkým uznáním a rychlou popularizací a někdy se dokonce stává symbolem protestu, jako se to stalo v Bostonu. Během této dlouhé doby vznikají nové odrůdy, způsoby podávání a tradice, dá se říci, že jde o revoluční rostlinu. Čaj dnes zná každý a v mnoha zemích je víc než jen nápoj. Jak ale jeho obliba a poptávka po něm ovlivňuje jeho kvalitu? A jak poznáme, že čaj, který kupujeme, je kvalitní?

Organické čaje

Jedním ze způsobů, jak si být jisti, zda kupujete kvalitní čaj, je zkontrolovat, zda pochází z ekologického pěstování. Jaké jsou vlastnosti takového pěstování?
  • Pro ekologické pěstování se nepoužívají žádné pesticidy ani urychlovače růstu
  • Každá várka čaje je kontrolována na obsah minerálních látek
  • Pro získání „zeleného listu“ na obalu, který je v Evropě symbolem biopotravin, musí být splněny přísné certifikační normy a pravidelné kontroly organizací certifikující biopotraviny.
Díky tomu si můžeme být jisti, že čaj, který dostáváme, je bez těžkých kovů a chemikálií. Z tohoto typu pěstování nejčastěji pochází dobrý zelený čaj.

Jak poznat kvalitní zelený čaj?

Je docela snadné posoudit kvalitu zeleného čaje, který pijete. Ještě jednodušší je to udělat s matchou, japonským práškovým zeleným čajem – více o matchi a jejích vlastnostech si přečtěte zde. Co je důležité při výběru čaje:
  • Cena – čaj v Česku neroste, je třeba vzít v úvahu, jak drahý je jeho dovoz, úprava a správné skladování. Pokud kupujeme levný čaj, je šance, že je nekvalitní nebo je získáván neeticky.
  • Původ – zřejmě nejlepší zelené čaje pocházejí z Japonska, u nás je to nejoblíbenější a nejslavnější druh čaje.
  • Způsob skladování – zelený čaj je fotosenzitivní a velmi citlivý na životní prostředí, pokud je sypaný listový čaj nebo matcha skladován v průhledném obalu, rychle ztratí barvu, chuť, vůni a vlastnosti.
Pokud je nákup již dokončen a je čas čaj ochutnat, vyplatí se zkontrolovat, zda výrobce připojil informace o jeho přípravě, tím by si měl získat naši důvěru.
Po dodržení pokynů výrobce by měl mít výsledný nálev jemnou barvu, lehce trávovou vůni a chuť plnou umami. Dobrý čaj jako dárek se vyznačuje nejen dobrou kvalitou sušeného čaje, ale také krásným obalem. Vzorované dózy na čaj Moya Matcha navržené studiem KAASKAS jsou jedinečná malá díla, ideální k darování. K dostání jsou i v dárkových sadách s keramikou z malých ateliérů. Dobrý zelený čaj je univerzálním dárkem k mnoha příležitostem, pro ty, kteří milují čaj, Japonsko nebo ocení kvalitní produkty.

Sleva 10%
Pro stálé zákazníky

Rychlé doručení
Do 3-5 dnů

Doprava zdarma
Při objednávce nad 1000 Kč

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *