Regiony pěstování japonského zeleného čaje: Jak „Terroir“ ovlivňuje chuť

region-uji-pestovani-zeleneho-čaje-matcha

Autor: David K.

“Terroir” – francouzské slovo, které odkazuje na faktory prostředí, které ovlivňují vlastnosti plodiny – může být výrazem, který je více známý pro milovníky vína. Ikdyž se v tomto případě nevztahuje k vínu, uvažovali jste někdy o tom, jak může „terroir“ ovlivnit chuť vašeho japonského čaje?

japan-uji-region-green-tea-matcha

O Japonsku je známe, že je to významný producent různých druhů čaje, proto nikoho nepřekvapí, že v Japonsku existuje i řada oblastí, kde se čaj produkuje. Níže si představíme největší z nich. Různé klimatické podmínky a složení půdy dávají vzniknout řadě různých příchutí zeleného čaje.

Ideální prostředí pro pěstování čaje je v horských oblastech s bohatými srážkami (přes 1300 mm), které jsou stálé po celý rok. Horské oblasti mají také další výhodu v častém výskytu mlhy, která pomáhá chránit jemné čajové lístky před mrazem, který vzniká v důsledku nízkých nočních teplot. Další důležitou součástí produkce lahodného čaje je výrazný rozdíl teplot mezi nocí a dnem.

Shizuoka: Největší čajová oblast

Především je to největší a přední region pro čajové zemědělství, Shizuoka. Tato prefektura produkuje více než 40% veškerého čaje pěstovaného v Japonsku. Na sousední hoře Fuji rostou na rozsáhlých čajových polích hlavně druhy sencha, klasický japonský zelený čaj. Shizuoka se dostala na svou pozici č. 1 částečně díky objevu nové metody léčby, Fukamushi – při které se využívá pité zeleného čaje, vyvinuté v době Meiji (1868-1912). Ihned po sklizni jsou listy napařeny nad parou, což pomáhá udržovat jejich čerstvost. Sencha vyráběná v této oblasti má výraznou, mírně hořkou kvalitu s doprovodnou zaoblenou měkkostí.

Kagošima: Čajová oblast bohatá na živiny

Po regionu Shizuoka, druhý největší region s produkcí čaje (25%), se nachází v jižním Japonsku, na ostrově Kjúšú v Kagošimě. Zde je po většinu roku subtropické podnebí se silným slunečním svitem. V důsledku sopečné erupce před 24 000 lety má půda bohatý obsah minerálů s vysokým obsahem bílého popela. Složení půdy a chemie mohou samozřejmě mít velký vliv na chuť čaje. V Kagošimě vede kombinace horkého podnebí a mineralizované půdy k čaji se svěží vůní a jemnou ovocností.

Širokou nabídku čajů z této oblasti od malých bio certifikovaných farmářů značky MOYA naleznete v našem e-shopu v sekci TRADIČNÍ JAPONSKÉ LISTOVÉ ZELENÉ ČAJE.

Gifu: Oblast silného čaje

Čajová oblast Gifu pokrývá hlavně oblast Hida, včetně okouzlujícího místa světového dědictví UNESCO Shirakawa-go. Uhnízděný v japonských Alpách s vrcholy dosahujícími více než 3 000 m, v této úrodné oblasti roste čaj s výjimečnou hloubkou chuti.

Kyoto Uji: Kolébka pěstování čaje v Japonsku

Na závěr bych rád zmínil region Kjóto UJIkolébka čajové kultury v Japonsku. Kjóto je místem, kde buddhističtí mniši rozvíjeli své umění pěstování čaje, který si přinesli z Číny. Kjótský čajový region Uji proto těží z dlouhé historie odborných znalostí a dovedností. Od doby Edo (1603-1868) byly v Uji vyvinuty nové metody zpracování pro čaje Sencha a Gyokuro (speciální zelený čaj).

Podél Kjóta, kde řeka Uji sestupuje z hor, je oblast Uji perfektně situována pro výrobu čaje. Mlhavá rána chrání listy před mrazem, nepřítelem čajovníků. V tomto ideálním klimatu je půda dobře odvodněná a provzdušněná. V čaji je proto uvedena skutečná intenzivní chuť, zaoblená sladkost a příjemná vůně. Kjóto a Uji jsou také obzvláště proslulí svojí nejkvalitnější matchou (práškový zelený čaj), kterou si cení celý svět pro svou jemnou chuť.

Širokou nabídku zelených práškových Macha čajů z této oblasti od malých bio certifikovaných farmářů značky MOYA naleznete v našem e-shopu v sekci MATCHA JAPONSKÉ ZELENÉ ČAJE.  

 

Sleva 10%
Pro stálé zákazníky

Rychlé doručení
Do 3-5 dnů

Doprava zdarma
Při objednávce nad 1000 Kč